Panasonic TX-P65VT20B review
Does the phrase 'the bigger the better' apply to 3D TVs? Panasonic seems to think so
Panasonic TX-P65VT20B
If you want to get the best 3D experience at home, then this is the best set we have seen so far
TechRadar Verdict
Pros
    Huge screen
    Excellent picture quality generally
    Powerful sound
Cons
    Not very slick design
    Slight crosstalk noise with 3D
    Will ramp up your electricity bill
Latest Videos From
Panasonic tx-p65vt20b 1
Pictures are driven by multiple video processing tools, such as Panasonic's powerful V-real Pro 5 3D engine and 600Hz sub-field drive for producing smoother, sharper motion handling and enhanced brightness and saturation.
Performance
Panasonic tx-p65vt20b 2
From here on in, though, the P65VT20's 3D efforts really improve. Their single most important achievement is how little they suffer from crosstalk. The TV certainly isn't immune to the tell-tale double ghosting of objects in the mid-to-far distance; actually, we felt the P65VT20's size made what crosstalk problems the screen does suffer more obvious than they were on the smaller 50in P50VT20.
The reduction in crosstalk also helps the set deliver impressively on frame sequential 3D's promise of full HD resolution with 3D sources. 3D Blu-rays such as Monsters Vs Aliens look superbly detailed and crisp. In fact, the TV's 65in screen size helps it produce the most convincing demonstration yet of exactly why the frame sequential 'active' 3D approach is worth pursuing over the lower-res, passive method.
Game for anything
Panasonic tx-p65vt20b 3
Sonically pumped
A final surprising strength of the P65VT20 is its audio. The set carries three speakers in a 2.1 configuration, delivering 10W to each, and this helps it produce a soundstage that's wide, dynamic and powerful enough to accompany the king-sized screen.