Panasonic TX-32LXD700 review
An LCD TV that's as green as it is majestic
TechRadar Verdict
One of the best 32in LCD TVs on the block and one of the most eco-friendly too
Pros
    Excellent eco credentials
    Impressive colour and detail
    Strong audio performance
Cons
    Black levels good rather than great
The TX-32LXD700 is another illustrious addition to Panasonic's fine portfolio.
Practically every feature of a Panasonic TV is meticulously thought through, and the power consumption of this model is no exception: the TX-32LXD700 uses 140W in operation and only 0.4W in standby mode. These power consumption ratings are among the lowest around, already getting the TX-32LXD700 off to a flying start.
Latest Videos From
Lord of screens
The fast camera pans and action sequences are artefact-free platforms for the TX-32LXD700's talents: it certainly seems like 100Hz processing is a welcome addition to the feature list. Colours are a riot and skin tones are suitably human in their appearance too.
Best of the best
When you throw some eco-friendly power consumption stats into the equation, the TX-32LXD700 is a 32in HDTV that's hard to resist the charms of, and a TV that justifies its price tag.