Samsung LE46B750 review
Samsung's mid-range 46" LCD TV impresses us with Motion Plus and 200Hz
Samsung LE46B750
Samsung's LE46B750 excels in both picture quality and design
TechRadar Verdict
Pros
    Colour
    Contrast
    No blur
    Simple PC networking
Cons
    Some flicker
    Narrow viewing angle
    Some widgets slow to load
Features
Latest Videos From
Samsung le46b750 remote
Picture
Motion Plus 200Hz helps to lift the LE46B750 into the upper echelons of LCD TVs. Set to 'Clear' mode, the Blu-ray disc of Full Metal Jacket is virtually blur and judder-free.
Samsung le46b750 front
Samsung le46b750 side
Switch to digital TV and channel logos and graphics break up and wobble constantly, even though the picture itself is always watchable. DVDs, meanwhile, are scaled to match the 46in screen more successfully. Pictures enjoy the same contrast and colour accuracy, though edges are noticeably less distinct than HD and some picture noise is visible.
Sound
Value
Whether the LE46B750 is a huge step forward from the brand's low-spec sets is arguable, since only 200Hz Motion Plus has been added from the Series 6 LCD TVs. What is clear is that it offers some of the best pictures liquid crystal has yet managed. The excellent design and build quality, smooth and perfectly coloured images make this a knock-out set.