Epson Home Cinema 3200 / EH-TW7000 review
The Epson Home Cinema 3200 / EH-TW7000 offers 4K HDR on a budget
Epson Home Cinema 3200 / EH-TW7000
(Image credit: © Epson)
TechRadar Verdict
Pros
    Affordable 4K and HDR
    Usable during daylight hours
    Kind to standard-def
    Built-in speakers
Cons
    Not true 4K
    Middling contrast
    No voice control
Known as the Epson Home Cinema 3200 in the US and as the EH-TW7000 elsewhere around the world, Epson's new mid-range projector is all about affordability.
Latest Videos From
Design
Measuring 410‎x310x157 mm and weighing 6.6kg, the gloss white, soft curves of the 3200/EH-TW7000 make it acceptable on a coffee table, and it’s easy to set-up thanks to a couple of manual lens shift levers that allow it to be positioned way off-center.  (Though, if you need it, there’s also some electronic keystone correction to get the geometry dead-on.)
(Image credit: Epson)
However, this is a projector that’s as much about convenience as core quality. Cue its built-in 10W speakers and, more impressively, Bluetooth audio connectivity, which sees the 3200/EH-TW7000 able to stream wireless audio to a soundbar or speaker - a handy feature if you want even better sound.
The 3200/EH-TW7000’s two HDMI inputs can accept streaming sticks such as Amazon’s Fire Stick and Google’s Chromecast, making 4K HDR material from the likes of Netflix and Amazon possible, and on the rear are all of its connections, including the aforementioned HDMI inputs, two USB ports, a 3.5mm stereo mini jack audio output, a 12V trigger and RS232C for attaching the 3200/EH-TW7000 to a home control system. Its lamp is rated at 5,000 hours in ‘economy’ mode.
Performance
Sound
However, the 3200/EH-TW7000’s built-in speakers also impress for casual use. They’re not going to do justice to the immersive soundtrack of a sci-fi movie, but the two 10W speakers are absolutely fine for gaming and watching sports.